Стоматит у дитини- як проявляється чим лікувати
- Стоматит у дітей
- Чому дитина в групі ризику
- Який буває стоматит у дитини
- Як розвивається стоматит різних видів у дітей
- Катаральний стоматит у дітей
- Афтозний і герпетичний стоматит у дітей
- Медикаментозний і алергічний стоматит у дітей
- Чим лікувати стоматит у дітей
- Чим лікувати стоматит у дітей в домашніх умовах
Стоматит у дітей
Будь-яка хвороба порожнини рота виглядає особливо лякаючою, коли від неї страждає дитина.
І добре, якщо малюкові вже виповнилося хоча б 5-6 років: він може розповісти, що його мучить, помітити перші ознаки захворювання.
Зовсім інша справа немовля - малюк поки ще зовсім нічого не розуміє, розповісти, що його турбує не в змозі, а дитячий стоматит в його порожнині рота розвивається дуже швидко.
Фото. Як виглядає у новонародженого стоматит, у дитини на губах.
Яка мама в таких обставинах не впаде в паніку, виявивши афти на крихітній губці або піднебінні?
Але панікувати не варто: в клініках нашої мережі знають, як зупинити стоматит у дітей, навіть якщо дитина ще зовсім маленька.
Стоматологія Люмі-Дент застосовує передові технології лікування стоматиту в ротовій порожнині у дітей, та знає, яка профілактика запальних процесів потрібна малюкам перших років життя.
Фото. Ангулярний стоматит (заїди) на куточках рота у дитини.
Чому дитина в групі ризику
Єдине, що потрібно розуміти батькам (ще до того, як вони помітять перші симптоми дитячого стоматиту): кожна дитина знаходиться в групі ризику.
Причина - сам характер захворювання: запалення слизових оболонок порожнини рота у дітей недарма називають ще й захворюванням брудних рук.
Так чому стоматит у дитини зустрічається набагато частіше, ніж у дорослого:
- імунітет у дітей ще тільки формується - він відважно «кидається» на все незнайоме (звідси і діатез), але поки що не здатний відбивати серйозні вірусні або бактеріальні атаки;
- чого тільки дитина не тягне в рот (крім брудних рук) - іграшки, погремушки, будь-який предмет, до якого дотягнеться;
- немовля або дитина до року постійно крутиться і крутиться (відомо, що зробивши дорослому стільки ж рухів, скільки однорічна дитина, у нього не витримало б серце), ризикуючи впасти, поранитися, подряпатися.
Фото. Так виглядає стоматит у новонародженого.
Який буває стоматит у дитини
Стоматит у дітей найчастіше якраз і виникає через випадково занесену інфекцію, якою вже прокладено шлях (мікроранки, дрібні травми порожнини рота).
Симптоми того, що слизова вже вражена, залежать від провокатора хвороби.
Але про все по порядку: стоматит - це патологія, «полем бою» при якій стає слизова оболонка роту.
Розрізняють гострий і хронічний стоматит у дитини, останній ще називають алергічним.
Різні симптоми дитячого стоматиту можуть проявлятися на різних ділянках - найчастіше уражається слизова на губах, щоках, іноді висипання присутні на язиці і небі.
Якщо інфекція потрапила в порожнину роту разом з кров'ю (є основне захворювання, дитина застуджена, наприклад), можуть бути присутніми симптоми і на горлі.
Фото. Дитячий лікар з пацієнткою під час роботи.
Як розвивається стоматит різних видів у дітей
Слизова оболонка завжди волога, тому і ранки на ній загоюються повільніше, що формує сприятливе середовище як для розмноження грибка, так і для розвитку інфекційних захворювань.
Залежно від того, що саме викликало запалення (інфекція, грибок, вірус), стоматит у дітей ділять на види.
Визначити, від чого саме постраждала слизова (порожнина ротика), допоможуть ознаки, характерні для кожного з видів патології.
Так, це може бути:
- катаральний стоматит у дітей до року (дитина після року теж може заразитися, але у немовлят шанси захворіти вищі);
- афтозний стоматит;
- вірусний (найчастіше - герпетичний стоматит);
- медикаментозний дитячий стоматит (дитина реагує на ті чи інші препарати);
- алергічний стоматит (незміцнілий ще імунітет з якоїсь причини розглядає їжу, яку прийняла дитина, або що-небудь ще, як вірус, і починає з ним боротися).
Фото. Різні локалізації стоматиту у маленьких дітей: на яснах, губах, піднебінні, язику.
Катаральний стоматит у дітей
Катаральний стоматит у дітей - це зазвичай наслідок недостатньо якісної гігієни ротика, ускладнення карієсу при відкладеному лікуванні або результат інших проблем, які вирішує стоматологія.
При цьому виді захворювання слизова оболонка міняє колір, але виразок або ранок може і не бути.
Часто про себе дає знати осередок запалення, з якого і почалося все - хворий зуб, опухли ясна в зоні проникнення інфекції, червоне горло.
При катаральній формі дитина роздратована, плаксива, у неї може піднятися температура, знизитися апетит, з'явитися загальна слабкість.
Часто з'являються припухлості - потрібно ретельно оглянути ротову порожнину, щоб виключити флюс, особливо якщо дитина ще зовсім маленька.
Відкладати лікування не варто - в домашніх умовах катаральний стоматит у дітей прибрати не вийде (зате є ризик отримати хронічне запалення).
Афтозний і герпетичний стоматит у дітей
Афтозний і герпетичний - частий стоматит у дитини - протікає дуже швидко і супроводжується зниженням якості життя (дитина постійно відчуває дискомфорт).
Хороша новина в тому, що запідозрити захворювання мама зможе на ранніх стадіях - у обох форм добре виражені зовнішні симптоми.
У першому випадку це афти - великі чи маленькі ранки з червоною облямівкою і білуватою, жовтою або зеленуватою серединкою (залежить від провокатора).
У другому випадку (дитячий стоматит, викликаний вірусом герпесу, який присутній в крові більш ніж у 90% людей планети) візуальні ознаки - бульбашки на зразок водянки.
Вони заповнені сіруватою або жовтуватою «рідиною», можуть бути поодинокими або множинними.
Виявляється вірусний стоматит у дитини на губах з внутрішньої і зовнішньої сторони (сама губа набрякає і болить).
Фото. Стоматит на губі дитини.
Медикаментозний і алергічний стоматит у дітей
Лікарська і алергічна форми мають загальну природу - вони викликані зовнішнім провокатором, на який зреагував імунітет малюка.
Якщо прибрати агент (скасувати прийом ліків, видалити алерген), досить місцевого лікування - слизова швидко загоїться, дитина відчує себе набагато краще.
Алергічний стоматит у дитини нерідко розвивається в самому ранньому віці, якщо немовля не отримує маминого молока або малюк першого року життя переводиться з природного на штучне вигодовування.
Його симптоми:
- слизова може почервоніти, часто піднебіння покривається висипом;
- на тлі ослабленого стану можуть з'явитися простудні захворювання (дитина переживає серйозний стрес, яка інфекція не скористається настільки сприятливими обставинами?);
- настрій малюка часто змінюється;
- можуть бути присутніми афти і болючі висипання.
Чим лікувати стоматит у дітей
Якщо ротова порожнина вже почервоніла і покрилася ранками-виразками, відкладати лікування і застосовувати домашні методи народної медицини вже марно.
Дитина потребує допомоги професіоналів, нерідко із залученням педіатра, імунолога, алерголога, гастроентеролога.
Але першу якісну допомогу йому надасть стоматолог: лікар мережі стоматологічних клінік Люмі-Дент обробить порожнину роту антисептиками, прибере гній, якщо афти вже перейшли в гнійну стадію, визначить, що викликало запалення, і порекомендує якісне лікування.
Як швидко вилікувати стоматит у дитини будь-якого виду на різних стадіях розвитку?
Тут потрібна комплексна програма: спочатку лікар розповість, чим знеболити порожнину рота, якщо слизова сильно запалена, потім пропише ряд ліків.
Фото. Дитячий лікар Короткова М.І. з пацієнтом під час роботи, стоматологія для дітей Люмі-Дент.
Чим лікувати стоматит у дітей в домашніх умовах
- Прополіс;
- Ромашка;
- Хлоргексидин;
- Мірамістін;
- Шавлія;
- Солкосеріл;
- Содовий розчин;
- Хлорфіліпт.
Запишіться на консультацію!
Лікар стоматолог-терапевт