Терміни прорізування зубів у дитини
- Порядок прорізування зубів у молочному прикусі
- Як ростуть зуби у дитини
- Незвична статистика по прорізуванню зубів
- Додаткові фактори, що впливають на час появи молочних зубів
- Симптоми прорізування молочних зубів у дітей
- Симптоми, які не належать до прорізування зубів!
- Найскладніший час в момент прорізування
- Допомагаємо дитині, коли настає термін прорізування зубів
- Як прискорити терміни прорізування молочних зубів у дитини
- Люмі-Дент: допомога батькам при прорізуванні зубів у дітей
Все про прорізування молочних зубів розповідає лікар стоматолог мережі стоматологічних клінік Люмі-Дент - Короткова Мар'яна Ігорівна.
Порядок прорізування зубів у молочному прикусі
Кожну маму хвилює питання - коли лізуть молочні зубки - ріжуться зуби у малюка? Поява перших зубів у дитини - це дуже важливий і хвилюючий момент для всіх батьків.
Коли прорізуються перші молочні зубки у немовляти - дорослі чекають їх появи з нетерпінням, адже це дуже важлива частина здоров'я малюка, свідоцтво правильного росту і дорослішання, а також вкрай незвичайний досвід.
Часто час появи перших молочних зубів супроводжується тривожними очікуваннями, адже невідомо, як саме відчує себе малюк, наскільки сильно він стане вередувати.
У немовляти молочні зубки з'являються в певні терміни і в точній послідовності один за іншим. Більш наочно схема прорізування зубів молочного прикусу представлена на малюнку нижче.
Таблиця часу прорізування зубів у дитини - коли ріжуться зубки.
Оскільки терміни прорізування молочних зубів у дітей не дуже точні і відрізняються у різних малюків, батьки нерідко переживають: у них виникає багато питань:
- в якій черговості з'являться зубки;
- коли вони будуть прорізатися;
- як допомогти чаду пережити непростий період.
Розберемося з відповідями на найпоширеніші питання щодо термінів прорізування зубів у дитини, а якщо залишаться якісь речі по появі зубок, які не описують вашу ситуацію, фахівці клінік дитячої стоматології Люмі-Дент в будь-який момент допоможуть вирішити питання.
Фото. Наші маленькі пацієнти.
Як ростуть зуби у дитини
Терміни прорізування молочних зубів у дітей різняться, тому для кожного етапу ми даємо плаваючі проміжки, коли виходять зубки:
- З третього по дев'ятий місяць прорізаються перші молочні зуби: стандартно це два нижніх різця.
- В середньому через три-чотири місяці (з сьомого по десятий) прорізуються два верхніх зуба, теж різці - вже в справу появи зубок вступають дві щелепи і можна говорити про те, що у дитини з'являється подоба дорослої усмішки.
- З дев'ятого по дванадцятий місяць зростають бічні молочні зубки - різці: але в цьому випадку спочатку виходять верхні, а вже потім лізуть нижні - тобто в порівнянні з передніми зубами порядок зворотний.
- З року до вісімнадцяти місяців вилазять перші моляри, які є корінними. В цьому випадку першими прорізуються теж верхні зубки - а нижня пара «наздожене» їх прорізуванням десь через місяць.
- Після перших молочних молярів приходить черга прорізування іклів (зверху і знизу - саме в такій послідовності). Вони ростуть з шістнадцятого по двадцять другий місяці.
- Другі моляри завершують процес - їм буде потрібно до 26 місяців (більше, ніж два роки), щоб доповнити щелепи. Це теж корінні зубки - як і у випадку з першими молярами суть в тому, що вони відразу ріжуться з постійними коренями - тобто при зміні молочних на постійні вони вже не змінюються.
Будьте уважні: навіть такі плаваючі терміни прорізування зубів у молочному прикусі, які вказані в наших прикладах, можуть зрушуватися в залежності від особливостей дитини, нюансів його організму, харчування і навіть спадкового чинника.
Але якщо ви розумієте, що весь час прорізування зубів пройшов, а зубки так і не прорізалися, обов'язково запишіться на прийом до дитячого стоматолога в одну з клінік Люмі-Дент.
Ми допоможемо розібратися, в чому причина відсутності їх появи, і виключити небажані чинники, що заважають правильному прорізування зубів, але зазвичай батькам нема про що турбуватися. Те ж саме стосується ситуації, коли мова йде про терміни зміни молочних зубів на постійні: коли молочні ще не прорізалися, то і їх зміна логічно зсувається в часі.
Фото. Діти люблять лікуватися у наших лікарів, стоматологія в Києві Люмі-Дент.
Незвична статистика по прорізуванню зубів
Щоб зрозуміти, що час і терміни, коли ростуть зуби - це дуже індивідуально, звернемося до незвичної статистики.
Так, є інформація, що один-дві дитини на дві тисячі новонароджених народжуються, вже маючи в роті парочку зубок. Тобто батькам таких дітей навіть не доводиться турбуватися про те, коли з'являться перші зубки - вони вже є, а сам процес прорізування зубів давно запущений.
Є й протилежна статистика порядку зростання зубів молочного прикусу: на ту ж дві тисячі новонароджених припадає як мінімум один малюк, зубки у якого починають з'являтися тільки в 15-16 місяців, що не збігається ні з якими традиційними термінами прорізування.
Тобто ваш випадок цілком може потрапити в одну з цих незвичайних ситуацій, коли зубки виходять дуже рано або досить пізно - і в цьому немає нічого страшного для здоров'я чада: терміни прорізування молочних зубів ніяк не вплинуть на його подальше життя.
Додаткові фактори, що впливають на час появи молочних зубів
Факторів, що впливають на терміни прорізування зубів, так багато, що розглядати їх всі не має сенсу.
Наприклад, на час появи перших зубок впливає такий момент, як особливості самої вагітності. Якщо були якісь проблеми, це легко відіб'ється на багатьох нюансах розвитку дитини, в тому числі і на появу молочних.
У передчасно народжених малюків теж набагато пізніше прорізуються зуби - тут ще важливий і такий момент, що фактичний вік новонародженого все-таки менше, якщо він з'явився на світло в сім місяців.
Але навіть при хорошій вагітності, оптимальні терміни і відсутності будь-яких відхилень - час появи зубів теж зсувається штучно. Запізнюється прорізування зубок у дитини після перенесеного інфекційного захворювання, що вплинув на імунітет.
Деякі дослідники говорять про те, що навіть середовище та місце життя впливають на терміни прорізування молочних зубок, а сам час, коли ростуть зуби - залежить від температури, особливостей повітря, харчування і маси інших факторів.
Фото. Приводьте свою дитину раз в 4 місяці на огляд.
Симптоми прорізування молочних зубів у дітей
Симптоми прорізування зубів у дитини будуть знайомі всім батькам, а багато хто заздалегідь читають і слухають про них, щоб підготуватися до того, що станеться:
- Малюк стає дуже неспокійним: коли лізуть зуби - він плаче, вередує, не реагує на стандартні спроби його заспокоїти. Під час прорізування зубок батькам дуже важливо не злитися від втоми, не дратуватися на малюка, адже він не контролює свій стан, а просто реагує на дискомфорт, який відчуває.
- Сон малюка при перших зубках, як і сон батьків, сильно порушується: є дітки, які починають спати дуже мало і уривками, по чуть-чуть. У інших дітей просто сильно зсувається графік: якщо до цього вони відпочивали більше вночі, то при прорізуванні молочних зубок можуть вночі плакати і вередувати, а вдень спати - у всіх по-різному.
- Якщо ростуть зуби - дитина відмовляється від їжі - і цей момент для батьків зазвичай дуже стресовий, адже малюк не хоче їсти, що для нього не дуже корисно. Якщо відмова від їжі набуває постійний характер і ви не можете забезпечити нормальне годування, зверніться до свого педіатра за рекомендаціями.
- Під час прорізування часто спостерігається підвищена температура: з зубами пов'язана температура не більше 37,5 - якщо вона вище, реальну причину вже слід шукати додатково.
- Під час того, як ростуть зуби - малюк активно тягне в рот іграшки та інші предмети, які йому хочеться погризти, помусолити. Часто батьки спостерігають, що він намагається потрапити іграшкою на конкретну ділянку ясен - це потрібно, щоб почухати свербляче місце, і зняти неприємні відчуття.
Симптоми, які не належать до прорізування зубів!
Терміни прорізування молочних зубів, а також їх симптоми - то, що деякі батьки вивчають лише поверхово, а тому допускають помилки.
Одна з найпоширеніших - списувати на процес прорізування симптоми, які мають відношення до інших захворювань або проблем.
Так, якщо температура піднялася вище 37,5 - це вже привід звертатися до лікаря і з'ясовувати, в чому тут справа. Кашель і чхання можуть бути симптомом часу появи зубок, а можуть говорити про застуду, переохолодження та інших небезпечних ситуаціях: прорізається щось це чи ні - повинен з'ясувати лікар, і тільки хороший фахівець.
Тим більше не можуть бути симптомами прорізування діарея, запор, здуття живота та інші ознаки отруєння, проблеми шлунково-кишкового тракту.
Якщо спостерігаються такі наслідки, дуже важливо відразу відправитися до лікаря, не відкладаючи візит на наступний день. Немовлята можуть схопити інфекцію або мати якісь приховані проблеми зі здоров'ям, і чим швидше ви це виявите - тим краще для вас і дитини.
Найскладніший час в момент прорізування
Прорізування різних зубів неоднаково впливає на тканини, коли зубки виходять на поверхню, але фахівці кажуть, що більше проблем можуть доставляти ікла і моляри.
Ікла при прорізуванні створюють зайвий дискомфорт за рахунок того, що вони стрімко розрізають ясна, оскільки ці зубки дуже гострі. А ще ці зуби розташовані недалеко від очного нерва, що нерідко викликає додаткові неприємні відчуття.
Моляри ж не самі гострі, але зате найбільші зубки по площі - ці зуби ростуть більш складно, за рахунок чого теж виникають певні проблеми.
Але все ж ця інформація не є обов'язковою базою, якою потрібно керуватися: у деяких діток найскладнішими по прорізуванню стають перші пари зубок (передніх молочних різців) - хоча б з тієї причини, що для них ці болючі і зудячі відчуття незвичні і нові.
А з часом відбувається ефект звикання до процесу прорізування - і інші зубки виходять вже з меншими проблемами.
Допомагаємо дитині, коли настає термін прорізування зубів
Щоб було психологічно легше, батькам можна повісити вдома графік прорізування зубів, і відзначати зубки, які вже встигли з'явитися.
Так ви будете бачити, скільки вже пройдено і скільки залишилося - переносити дитячі капризи і небажану поведінку буде куди простіше. Але важливо під час прорізування кожного зуба допомогти і самим малюкам, полегшити їх стан, зняти неприємні відчуття.
Ми рекомендуємо кілька простих способів, якщо ріжуться зубки:
- Використання спеціальних масажерів для ясен, які продаються в аптеках і дитячих магазинах. Зазвичай їх виготовляють з твердого силікону, який досить жорсткий, але не пошкоджує тканини. Користуються попитом такі моделі, які всередині містять рідину, а тому їх можна охолоджувати в холодильнику - легкий холод дає ефект знеболювання і зняття свербіння. Захоплюватися подібними массажерами не варто - давайте їх дитині два або три рази на день на півгодини, кожен раз гарненько мийте.
- Масаж за допомогою силіконових насадок на палець: це вже батьки роблять самостійно - дуже акуратно і делікатно. Перевага перед попереднім варіантом в тому, що ви самі контролюєте, яку область ясен масажувати - дитина поки не діє настільки точно.
- Застосування стоматологічних гелів - є спеціальні склади, які знімають свербіж при прорізуванні, зменшують запалення, надають легку знеболювальну дію при появі зубів.
- Організація правильного способу життя: багато батьків через дитячі примхи починають менше гуляти, намагаються відсидітися вдома, поки все пройде. Але це в корені невірно: в період появи зубів карапузові обов'язково потрібне свіже повітря і прогулянки: ходіть в парки, проводьте час на природі. Обов'язково захоплюйте малюка цікавими іграми, заняттями - і тоді терміни прорізування молочних зубів більше не будуть вас займати весь день.
Як прискорити терміни прорізування молочних зубів у дитини
Батьки нерідко задаються таким питанням: їм хочеться, щоб процес прорізування всіх зубів пройшов швидше, дитина перестала мучитися і погано себе почувати.
Але лікарі відзначають: поява зубів - це абсолютно природний етап в житті кожного малюка, тому період прорізування необхідно проживати так, як і закладено природою.
Немає ні можливості, ні необхідності скорочувати графік прорізування зубів у дітей якимось штучним чином.
Якщо ви зустрічаєте подібні рекомендації щодо прискорення прорізування перших зубів у інтернеті, відмовтеся від них, тому що наслідки подібної самодіяльності непередбачувані.
Люмі-Дент: допомога батькам при прорізуванні зубів у дітей
Як тільки з'явився перший молочний зубик, за ним вже потрібно доглядати так, ніби ви маєте справу з появою вже постійного.
Чищення зубів, усунення нальоту і залишків їжі - важливі складові догляду в період молочного прикусу. І в цей же час ми радимо відвідати одну зі стоматологічних клінік Люмі-Дент: у нас працюють дитячі стоматологи, які знають все про порядок прорізування тимчасових (молочних) зубів.
Фахівці розкажуть про правила догляду в цей період і секрети, які допоможуть батькам краще перенести час прорізування всіх зубів.
Наші лікарі підкажуть:
- всю інформацію про появу зубів;
- як правильно доглядати за першими зубками після їх прорізування;
- як підібрати доглядаючу дитячу косметику і з якого моменту треба повноцінно проводити гігієну порожнини рота.
Ви можете задати нам будь-які питання - і завжди отримаєте кваліфіковану відповідь від кращих дитячих стоматологів з великим досвідом роботи.
Про терміни зміни молочних зубів - читайте в статті "Коли змінюються зуби у дітей". У ній зазначено час зміни молочних зубів на постійні зубки.
Перші зубки у дітей - це центральні різці на нижній щелепі. Вони з'являються, починаючи з 4-5-6 місяців життя немовляти.
У молочному прикусі у дітей - 20 зубів, в постійному - спочатку 28, потім з 17 років можуть прорізатися ще 4 зуба мудрості, тобто загальна кількість може дійти до тридцяти двох.
Перші зубки - центральні нижні різці - зазвичай з'являються в перші 6-10 місяців життя дитини.
Симптомів прорізання багато, але вони можуть лише побічно свідчити про те, що лізуть зубки:
- підвищене слюновиділення;
- малюк все тягне в рот;
- плаксивість, поганий сон;
- може бути підвищена температура;
- візуально спостерігається набухання ясен в місці прорізування.
- з 6 місяця - нижні центральні різці;
- з 8 місяця верхні центральні різці;
- 9-10 місяця бічні різці зверху і знизу;
- з 13-14 місяця - прорізування задніх зубів у дітей, ріжуться перші моляри на нижній і верхній щелепі.
Більш детальний порядок прорізування вказаний в таблиці вище.
- Плаксивість малюка;
- Порушення сну;
- Підвищення температури;
- Підвищене слиновиділення;
- Грудничок тягне в рота погризти різні предмети;
- При огляді ясен - видно побіління ясен чи ґуля в місці прорізання зуба.
Зазвичай прорізування зуба йде на протязі від двох днів то тижня, перші дві доби - найскладніші для маляти та його батьків.
Можуть, хоча це і відбувається рідко. Мами зазвичай вважають ранню появу зубів (в 2, 3, 4 місяці) доброю ознакою, хоча на ділі це не так. Ранні зуби слабо мінералізовані, і сильніше схильні до карієсу.
Лікар стоматолог-терапевт