8:00 - 21:00
ua
756

Перикоронарит- це запалення ясен біля зуба мудрості

Дивіться відео з нашими лікарями стоматологами
Зміст:
  • Захворювання перикоронарит
  • Що таке перикоронарит
  • Класифікація перикоронариту
  • Симптоми і причини перикоронариту
  • Діагностика перикоронариту
  • Як лікувати перикоронарит
  • Гострий перикоронарит - що робити
  • Радикальні заходи лікування перикоронариту

Захворювання перикоронарит

Про запалення капюшона над зубом мудрості - перикоронариті, і його лікуванні - розповідає стоматолог хірург мережі клінік Люмі-Дент - Павлюченко Євген Юрійович.

Бажаємо приємного читання.

У період від 17 до 25 років відбувається третій (і останній) етап зубного прорізування - з'являються наші зуби мудрості. На відміну від молочних і постійних, зуби мудрості не формуються в ембріональному періоді, можуть бути зовсім відсутніми, що не буде вважатися патологією.

Вісімка, як ще її називають, - рудиментарний зуб мудрості, який дістався нам від предків, яким доводилося пережовувати жорстку їжу. Поява третіх молярів часто супроводжується стоматологічними проблемами, і найчастіше запаленням ясен (капюшона) біля зуба мудрості при його прорізуванні - перикоронарит.

Фото. Схема розвитку запалення через неправильне положення зуба мудрості.

перикоронарит це фото Люмі-Дент

Що таке перикоронарит

Перикоронарит - це запалення ясен біля зуба мудрості, який частково прорізався. При прорізуванні зуба мудрості ясна частково перекривають жувальну поверхню вісімки, з утворенням глибокої кишені (капюшона), де застоюються залишки їжі, призводять до запалення і появі гною. При перикоронариті ексудат, або по простому гній з ясен (капюшона) зуба мудрості виходить назовні, при натисканні на уражену ділянку.

Зазвичай запалюються ясна біля нижнього третього моляра. При цьому перикоронарит відрізняється від захворювання пародонту (пародонтиту) тим, що запалення ясен виникає конкретно навколо частково прорізаного зуба.

До основних факторів ризику розвитку перикоронариту відносять наявність надлишкової тканини ясен при прорізуванні вісімки, і ускладнений доступ для правильної гігієнічної чистки зубів.

Фото. Зуб мудрості з навислим над ним капюшоном.

перикоронарит лікування фото Люмі-Дент

Класифікація перикоронариту

Запалення ясен викликається мікроорганізмами, охоплює широкий спектр тяжкості, нерідко призводить до абсцесу. У міжнародній класифікації хвороб виділяється дві форми перикоронариту:

  1. Гострий перикоронарит - запалення різного ступеня, де запалюється ділянка ясен (капюшона) і структури, які розташовані поруч. В симптоми також включають системні ускладнення, такі як лихоманка, збільшення регіональних лімфатичних вузлів (шийних, підщелепних), загальне нездужання.
  2. Хронічний (і/або рецидивний) перикоронарит - випадки гострого запалення систематично повторюються. Специфічні симптоми хронічного процесу зазвичай досить мізерні, але лікар побачить ознаки запалення ясен, при огляді порожнини рота.

Симптоми і причини перикоронариту

Часткове прорізування вісімки забезпечує можливість проникнення бактерій під капюшон ясен, там же застряють частинки їжі, що може привести до утворення абсцесу ясен з гноєм.

На жаль, гній з ясен зуба мудрості може поширитися на інші м'які тканини, і в кінцевому підсумку призведе до патологічних змін, якщо не буде своєчасного лікування перикоронариту.

Коли стан стає важким, запалення переходить на кістки щелепи, гній в яснах зуба мудрості проникає в щоки і шию, викликаючи небезпечне для життя захворювання - ангіну Людвіга.

Фото. Проведення консультації в клініці, стоматологія в Києві Люмі-Дент.

перикоронарит зуба мудрості фото Люмі-Дент

Оскільки третій ряд молярів не закладається в період внутрішньоутробного розвитку, а формується у віці від трьох до п'яти років, їх правильне положення в загальному зубному ряді зустрічається рідко, до розвитку перикоронатиру часто призводе таке:

Діагностика перикоронариту

Наявність гною під запаленим капюшоном ясен без інших явних причин болю в цій області - часто призводить до постановки діагнозу.

Для виникнення перикоронариту уражений зуб повинен бути відкритий, якщо процес прихований під товстою тканиною ясен або за сусіднім зубом, вогнище запалення важко виявити при простому візуальному огляді, часто заважає сильний набряк ясен, обмежене відкривання рота.

Панорамний знімок зубів і КТ щелепи використовуються для виключення інших причин болю, а також для правильної оцінки прогнозу подальшого прорізування ураженого перикоронаритом зуба.

Іноді ця проблема виникає при інфекції, коли гній з області нижнього зуба мудрості пересувається вперед в підслизову площину, між самою нижньою щелепою і прикріпленням до буксируючого м'яза.

При такому розвитку перикоронариту гній може мимоволі виділятися через внутрішньоротову пазуху, розташовану над кісткою, другого моляра нижньої щелепи або навіть другого премоляра. Подібні причини болю, деякі з яких виникають в поєднанні із запаленням перикоронариту, можуть включати:

  1. Карієс зуба мудрості, дистальної поверхні другого моляра - звичайне явище, при якому руйнування зубної тканини може викликати пульпіт (у супроводі зубного болю) в тій же області, слідством чого буде некроз пульпи з утворенням периапікального абсцесу, пов'язаного з будь-яким зубом.
  2. Їжа може також застрягти між вісімкою і зубом попереду, викликаючи гостре запалення в пародонтальній кишені.
  3. Біль, пов'язана з розладом скронево-нижньощелепного суглоба, міофасциальним болем, також часто виникає в тій же області, що і перикоронарит.

Фото. Процес лікування в клініці Люмі-Дент.

перикоронарит фото фото Люмі-Дент

Запалення ясен біля третіх молярів рідко зустрічається в поєднанні з обома нижніми вісімками одночасно, незважаючи на той факт, що у багатьох молодих людей обидва зуба мудрості бувають частково прорізані. Двостороння біль навряд чи буде викликана перикоронаритом, ймовірно, вона буде м'язовою за походженням.

Як лікувати перикоронарит

Оскільки перикоронарит - це наслідок запалення ясен частково прорізаного зуба, лікування перикоронариту може включати застосування гелів для знеболювання порожнини рота, що складаються з лідокаїну, знеболюючого агента.

Остаточне лікування перикоронариту направлено на ліквідацію джерела запалення, це відбувається або за рахунок поліпшення гігієни порожнини рота, або шляхом видалення застійних ділянок зубного нальоту, видалення зубів або резекції ясен. На практиці досить часто гострі симптоми перикоронариту лікують в першу чергу до того, як приступити до лікування головної причини.

Докладніше, чим полоскати зуби, щоб вийшов гній - дивіться за цим посиланням.

Гострий перикоронарит - що робити

Лікарі мережі київських стоматологічних клінік Люмі-Дент рекомендують, по можливості, негайне радикальне лікування гострого запалення біля зуба мудрості, оскільки було показано, що хірургічне лікування перикоронариту ясен усуває поширення інфекції і болю, з більш швидким відновленням функцій.

Хороший ефект лікування дає озонотерапія, ефективно знищує патогенну мікрофлору в кишені під капюшоном вісімки.

Також негайне усунення інфекції при перикоронариті дозволяє уникнути надмірного використання антибіотиків, запобігаючи розвитку стійкість до них.

Радикальні заходи лікування перикоронариту

Якщо вісімка не думає прорізуватись далі, при цьому заважаючи людині нормально жити, стоматолог запропонує остаточне лікування, що включає поліпшення гігієни порожнини рота, видалення зуба мудрості.

Фото. Приклад роботи лікарів нашої стоматології - видалення нижніх вісімок.

перикоронарит що це фото Люмі-Дент

Хірургічне лікування, а точніше видалення вісімок вибирають, коли треті моляри не зможуть повністю прорізатися, з огляду на обмежений простір щелепи, в разі повторних випадків гострого перикоронариту, незважаючи на дотримання пацієнтом інструкцій з гігієни порожнини рота.

Видалення зубів, які залучені в запальний процес, несе в собі більш високий ризик "сухого гнізда", болісне ускладнення, яке призводить до затримки загоєння.

Це може допомогти запобігти накопиченню бактерій і затримку частинок їжі, які можуть привести до перикоронариту, плюс до цього бажано відвідувати стоматолога не рідше двох разів на рік, щоб допомогти виявити проблеми з зубами на ранній стадії, оскільки стоматолог може перевірити розвиток третього ряду молярів і визначити необхідність їх видалення.

Запишіться на лікування перикоронариту в клініки Люмі-Дент, на безкоштовну консультацію! 

Прийом проводять лікарі стоматологи
Дудко Тетяна Віталіївна
Автор статті:
Дудко Тетяна Віталіївна
Головний лікар
Лікар стоматолог-терапевт
Справжній член Асоціації стоматологів України. Головний лікар стоматолог мережі стоматологічних клінік Люмі-Дент. Сертифікований спеціаліст з мікроскопної ендодонтичної мікрохірургії зубів, плазмоліфтингу, реставраційних технік. Робочий стаж – 14 років. Нагороди: "Професіонал року 2023" від TOP Ukrainian Awards, "Найкращий спеціаліст галузі 2023" від ВГАЦ.
Дністранський Вадим Ігорович
Рецензент статті:
Дністранський Вадим Ігорович
Лікар стоматолог-ортопед
Кандидат медичних наук. Автор 13 наукових праць з них 4 іноземних, 6 робіт Вищої атестаційної комісії України і в зарубіжних наукометричних базах (Google Scholar, E-library, Index Copernicus). Має 2 патенти інтелектуальної власності на лікувальну методику, 12 актів впровадження в схему лікування до лікувальних закладів України. Робочий стаж 15 років.
Дата публікації: 26.11.2019
Дата редагування: 11.09.2024
Відгуки про нас
Дивитися більше
Повернутися до списку статей
1 голосів, оцінка: 5 з 5
Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію! Поки не піднялися ціни - запишіться на безкоштовну консультацію!
Це обов'язкове поле

Записатися на безкоштовну онлайн консультацію